Košík

Zpracování kůže činěním lidé provádějí po staletí. Je to jedno z nejstarších průmyslových odvětví lidské civilizace. Indiáni, Egypťané, Řekové, Číňané či Mezopotámci vyvinuli řadu různých činících procesů už několik století před industrializací. Kůže byla pro svou pevnost a trvanlivost využívána v řadě odvětví lidské činnosti.
V dnešní době ale existují i produkty vyrobené z kůže jen částečně. Jsou ovšem označovány jako „pravá kůže“, nebo „vyrobeno z pravé kůže“. Jsou to nejednoznačné termíny, které obchodníci používají k uvádění spotřebitele v omyl.
Pokud plánujete koupi kvalitního koženého výrobku, který je poměrně drahý, měli byste být schopni sami rozeznat kvalitní useň od syntetických produktů.

kůže v koželužně

Existuje mnoho způsobů, jak zpracovat kůži na finální tovar a týmy výzkumníků pracují každý den na vytváření nových technologií a módních efektů. Základní kategorie jsou však tyto:FULL GRAIN
TOP GRAIN
GENUINE LEATHER

Kůže Hovězí Full Grain | Top Grain

Full Grain je kůže, která při výrobě neprošla broušením, leštěním, nebo jiným procesem k odstranění kosmetických nedostatků. Je nejodolnější a nejsilnější ze všech vrstev kůže, neboť si uchovává vrstvu nacházející se těsně pod srstí, což jí dodává prodyšnost a odolnost proti opotřebení. Hlavní charakteristikou Full Grain kůže je patrnost jedinečných značení, např. malé jizvy, kousnutí hmyzem, různé záhyby, či výžehy, které zvíře získalo za celou dobu života, což vypráví vlastní příběh každého jednoho kusu a dodává výrobkům osobitý ráz a patinu.
Nejdražší Full Grain kůže pocházejí z chovů ve studeném podnebí (méně bodavého hmyzu) a z rančů bez ohradníků (zvířata se nepoškrábou o dráty). To je nejpřirozenější způsob, jak získat hladkou a čistou Full Grain useň.

Top Grain je druhý nejlepší typ kvalitní kůže. Je téměř stejná, jako Full Grain, s tím rozdílem, že se při výrobě mechanicky odstraní výše zmiňovaná vrchní část obsahující kosmetické „nedostatky“ a povrch pak vypadá vyhlazenější a uniformovanější. Top Grain kůže se pro zachování vzhledu chrání povrchovým nátěrem, neboť časem nevytváří patinu. Je měkčí a poddajnější, než Full Grain, zachovává si však vysokou pružnost a trvanlivost.

Genuine Leather je kůže, která je odpadem po výrobě Full Grain a Top Grain. Jde v každém případě o škáru (corium), tedy nejnižší a nejřidší část. Má semišový vzhled, proto se neobejde bez silné, umělé povrchové úpravy, která se často používá k utěsnění nejednotného povrchu.

Bohužel, pod označením Genuine Leather se může skrývat (a skrývá!) i další nekonečné množství výrobků, které kůži technicky vzato obsahují. Po zpracování coria vznikne kožená drť (prakticky je to odpad z odpadu), která se dále zpracovává lepením a lisováním, nicméně vznešený název si ponechává.

Takže pozor na to!

Pro udržení dobré kondice kůže používejte balzám pro vyživení.

Komentáře