JAK ROZPOZNAT TYPY KŮŽE?

Kůže před zpracováním na useň
Zpracování kůže činěním lidé provádějí po staletí. Je to jedno z nejstarších průmyslových odvětví lidské civilizace. Indiáni, Egypťané, Řekové, Číňané či Mezopotámci vyvinuli řadu různých činících procesů už několik století před industrializací. Kůže byla pro svou pevnost a trvanlivost využívána v řadě odvětví lidské činnosti.

V dnešní době ale existují i produkty vyrobené z kůže jen částečně.Jsou ovšem označovány jako „pravá kůže“, nebo „vyrobeno z pravé kůže“. Jsou to nejednoznačné termíny, které obchodníci používají k uvádění spotřebitele v omyl.


Pokud plánujete koupi kvalitního koženého výrobku, který je poměrně drahý, měli byste být schopni sami rozeznat kvalitní useň od syntetických produktů.

 

 

 

Základní stupeň kvality usně jsou tyto

  • Full-grain leather (plnozrnná kůže): Tento typ kůže je nejkvalitnější a nejtrvanlivější. Je vyroben ze svrchní vrstvy zvířecí kůže a zachovává všechny přirozené odolnosti a textury.
  • Top grain leather (vrchní vrstva kůže): Tento typ kůže je také velmi kvalitní a je vyroben ze svrchní vrstvy zvířecí kůže. Na rozdíl od plnozrnné kůže je povrch top grain leather upraven, aby byl hladší a měkčí.
  • Split leather (štípenka): Tento typ kůže pochází ze spodní části zvířecí kůže a obecně nenabízí stejnou kvalitu nebo odolnost jako full grain nebo top grain leather.
  • Bonded leather (lepená kůže): Tento typ kůže je vyroben z odpadu z jiných typů kůže, který je poté slepen dohromady a pokryt polyuretanem.

!!!    Genuine leather (pravá kůže): Tento termín je často zavádějící, protože mnoho lidí si myslí, že znamená vysoce kvalitní kůže. Ve skutečnosti však termín "Genuine Leather" pouze znamená, že produkt je skutečně vyroben z kůže, ale neříká nic o její kvalitě. Často se využívá právě bonded leather (lepená kůže).

 

 

Třísločiněná hlazená hovězina - kvalita Full Grain - jeden kus opravdové kůže

Full-grain leather (plnozrnná kůže) 

Je kůže, která při výrobě neprošla broušením, leštěním, nebo jiným procesem k odstranění kosmetických nedostatků.
 
Je nejodolnější a nejsilnější ze všech vrstev kůže, neboť si uchovává vrstvu nacházející se těsně pod srstí, což jí dodává prodyšnost a odolnost proti opotřebení.
 
Hlavní charakteristikou Full Grain kůže je patrnost jedinečných značení, např. malé jizvy, kousnutí hmyzem, různé záhyby, či výžehy, které zvíře získalo za celou dobu života, což vypráví vlastní příběh každého jednoho kusu a dodává výrobkům osobitý ráz a patinu.
 
Nejdražší Full Grain kůže pocházejí z chovů ve studeném podnebí (méně bodavého hmyzu) a z rančů bez ohradníků (zvířata se nepoškrábou o dráty). To je nejpřirozenější způsob, jak získat hladkou a čistou Full Grain useň.

 

cowhide_top_grain_leather_600x600

 

Top grain leather (vrchní vrstva kůže)

Je druhý nejlepší typ kvalitní kůže. Je téměř stejná, jako Full Grain, s tím rozdílem, že se při výrobě mechanicky odstraní výše zmiňovaná vrchní část obsahující kosmetické „nedostatky“. Po obroušení přírodního zrna je povrch potištěn imitací evokující Full Grain, aby bylo dosaženo jednotnějšího vzhledu a povrch pak vypadá vyhlazenější a uniformovanější. 

Proces lakování Top Grain kůže však výrazně snižuje její prodyšnost a zabraňuje také tomu, aby se na kůži postupem času vyvinula přírodní patina. Naopak Full Grain kůže s věkem vypadá lépe a vyvíjí kýženou patinu.

 

 

 

 

štípenka

Split leather (Štípenka, také známá jako štípaná kůže)

Tento typ kůže pochází ze spodní části zvířecí kůže. Vzniká procesem štípání. Štípenka se dále zpracovává. Protože neobsahuje všechny vrstvy, které má kůže, má menší pevnost v tahu, někdy se trhá a praská.

Pro větší odolnost a pevnost se lakuje, nebo na lícové straně upravuje polyuretanovou folií. 

Obecně nenabízí stejnou kvalitu nebo odolnost jako full grain nebo top grain leather.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bonded leather (lepená kůže)  vs.  Genuine Leather (“pravá kůže”)

Někdo popisuje “Genuine Leather” jako nejhorší stupeň kvality kůže. To je však nesprávné. Mylně zaměňují “Genuine Leather” za split leather, což je skutečný stupeň kvality a skutečně nejnižší druh kvality kůže.

Je důležité si uvědomit, že “Genuine Leather” není kvalitativní termín, ale pouze kolektivní termín pro produkty vyrobené z pravé kůže.


 

 

  Bonded leather (lepovaná kůže)  vs.  “Genuine Leather”, neboli “pravá kůže”

Bonded leather (lepená kůže)

Tento typ kůže je vyroben z odpadu z jiných typů kůže, který je poté slepen dohromady a pokryt polyuretanem.

Bonded leather se používá jako levnější alternativa například na nábytku, obuvi nebo doplňcích. Není tak trvanlivá a odolná jako kvalitní kůže a může se postupem času odlupovat nebo popraskat.

Často je to základní materiál pro genuine leather.

 

 

 

 

 

To je fujky to nechcete - Genuine-Leather

!!!  Genuine Leather (“pravá kůže")

Termín “Genuine Leather”, neboli “pravá kůže”, je často zavádějící. Mnoho lidí si myslí, že znamená vysoce kvalitní kůže. Ve skutečnosti však termín “Genuine Leather” pouze znamená, že produkt je skutečně vyroben z kůže, ale neříká nic o její kvalitě.

Některé webové stránky popisují “Genuine Leather” jako nejhorší stupeň kvality kůže. To je však nesprávné. Tyto stránky zaměňují “Genuine Leather” za split leather, což je skutečný stupeň kvality a skutečně nejnižší druh kvality kůže.

Je důležité si uvědomit, že “Genuine Leather” není kvalitativní termín, ale pouze kolektivní termín pro produkty vyrobené z pravé kůže.

Bohužel, pod označením Genuine Leather se může skrývat (a skrývá!) i další nekonečné množství výrobků, které kůži technicky vzato obsahují. Po zpracování coria vznikne kožená drť (prakticky je to odpad z odpadu), která se dále zpracovává lepením a lisováním, nicméně vznešený název si ponechává.

 

Takže, pozor na to!

Pro udržení dobré kondice kůže používejte balzám pro vyživení.

 
Zpět do obchodu